Współpraca

plan fit sl mps fensi
ajwers kontrast
pasjonatica fregata moya
moya fensi logotyp sds
moya Starostwo mk
akant dajar
prob
warsztat mody 

 

 

 

 

Patronat medialny

 


tv max
tygodnik miasto
nasze miasto

nasze miasto

 KOSZALINinfo

 

Partnerzy


MOPS
StarostwoPowiat Koszaliński
kultura

Wystawa Plakatów #Czarnyprotest

 

"Graficy i ilustratorzy w służbie narodu - Strajk Kobiet” – wystawa plakatów z Czarnego protestu (październik 2016) oraz prezentacja wybranych prac o tematyce prokobiecej Tomasza Rogalińskiego. Pokaz towarzyszy Kongresowi Kobiet w Koszalinie 22-23.04.


Ogólnopolski Strajk Kobiet, zwany też Czarnym Marszem, odbył się 3 października 2016 roku. Mobilizacją do powstania ruchu było odrzucenie projektu „Ratujmy kobiety”, traktującego o liberalizacji prawa aborcyjnego i przyjęcie do dalszych prac Sejmu wersji komitetu „Stop aborcji”, która zawierała zapisy całkowicie zakazujące przerywania ciąży.

Pomysł na „Czarny Poniedziałek” zrodził się w internecie, za sprawą znanej aktorki, Krystyny Jandy. Przypomniała ona internautom o legendarnym kobiecym proteście w Islandii, który ponad 40 lat temu, na jeden dzień, sparaliżował skutecznie całą wyspę. Bardzo szybko ideę podchwyciły aktywistki z organizacji kobiecych, wywołując prawdziwą lawinę akcji solidaryzujących kobiety w całej Polsce. Protest zakrojony na skalę do tej pory niespotykaną stał się walką o podstawową wolność jednostki w samodzielnym decydowaniu o swoim zdrowiu i życiu. Wielu mężczyzn, wykładowców i pracodawców zadeklarowało poparcie dla tej inicjatywy. Tego dnia tysiące kobiet nie pojawiło się w pracy, wypisując urlopy na żądanie albo zaplanowane wcześniej urlopy wypoczynkowe, matki brały dzień wolny na opiekę nad dzieckiem, a studentki nie szły na uczelnie. Ubrane na czarno tłumy protestujących porzucały swoje codzienne obowiązki i wyległy na ulice miast w całym kraju. Oprócz manifestacji organizowanych we wszystkich większych miastach, Polki w dniu strajkowym spotykały się we własnym gronie, szły na spacer, oddawały krew, organizowały zbiórki dla potrzebujących, wyprowadzały na spacer psy w schroniskach.

Swoje poparcie w walce o prawa kobiet, w sposób ekspresowy wyraziło także Pogotowie Graficzne, czyli zespół artystów: grafików i ilustratorów, który komentując bieżące wydarzenia opracował ponad 40 tematycznych plakatów. Choć większość twórców woli pozostać anonimowa, wiemy, że PG zrzesza zaangażowanych polskich artystów z całego świata. Różnorodna seria posterów bazuje zarówno na słowie jak i operuje symbolami, posługuje się poważną i żartobliwą stylistyką, trafiającą do bardzo szerokiego grona odbiorców.
Dowodem na to jest obecność wspomnianych grafik w rękach tysięcy uczestników Czarnego Marszu nie tylko w kraju, ale również za granicą w miastach takich jak Paryż, Londyn czy Berlin.
Projekty za darmo można wydrukować lub udostępnić w internecie ściągając je ze strony www.pogotowie.tumblr.com

Współorganizator: Fundacja ROEFS

Miejsce realizacji: Centrum Kultury 105 w Koszalinie

Termin: kwiecień (22-28.04)

 

Galeria prac

 

Organizatorzy

 

kobiety dla polski

kobiety dla polski

Matronat

kobiety dla polski

 

Partner Strategiczny

ck 105

 

Program kongresu

kongres Kobiet

Biuletyn kongresu

program kongresu

 

Zaproszenie

 

 

kongres Kobiet

 

 

 

 

 

zachodniopomorskie Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego
oraz Gminy Miasto Koszalin
koszalin herb